Aesculap

Historia

1970 – 2014

Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap z siedzibą w Jeleniej Górze *), działająca na terenie Kotliny Jeleniogórskiej zajmowała się w latach 1970 – 2014 kształceniem dzieci i młodzieży w narciarstwie alpejskim i wychowała na przestrzeni lat wielu instruktorów i zawodników. Ważną częścią działalności Aesculapa było prowadzenie kursów kadrowych. Dzięki temu zapewniano sobie stały napływ kadry instruktorskiej, w 100% swoich wychowanków. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły był spektakularny sukces zespołu instruktorów na Kongresie IVSI w Zakopanem w 2001 roku, który wykonał piękny popis jazdy synchronicznej przed międzynarodową publicznością. Najlepszą zawodniczką Aesculapa (od dziecka w tym klubie aż do zakończenia kariery w 2012 roku) jest Katarzyna Karasińska – wielokrotna reprezentantka i mistrzyni Polski, startowała z powodzeniem w Pucharze Świata i zdobyła kryształową kulę w Pucharze Europy.

Katarzyna Karasińska wychowanka Aesculapa. Mistrzyni Polski i olimpijka podczas treningu na Łysej Górze
Katarzyna Karasińska wychowanka Aesculapa. Mistrzyni Polski i olimpijka podczas treningu na Łysej Górze

Hasłem przewodnim przyświecającym Aesculapowi od początków istnienia było: “Wychowanie przez góry dla gór”. I rzeczywiście – zajęcia prowadzone były w duchu umiłowania przyrody, szacunku i respektu dla groźnego, nieprzyjaznego człowiekowi środowiska, jakim są wysokie góry. Dzieci brały udział w zajęciach narciarskich i wycieczkach górskich turystyczno-krajoznawczych. Rok szkolny zaczynał się już w październiku i od tego czasu uczestnicy systematycznie poznawali swój region. Wycieczki prowadził przewodnik sudecki, który opowiadał o historii i ciekawej przyrodzie Sudetów Zachodnich.

Aesculap został założony w roku 1970 przez Teresę i Stanisława Rażniewskich oraz Danutę Koenig. Pierwsi uczestnicy rekrutowali się z dzieci pracowników służby zdrowia (Uzdrowiska Cieplice oraz szpitala). Po latach, z tych tradycji pozostała nazwa **). Szkoła zrzeszała wszystkich; kto się tylko zapisał. Jednym z podstawowych celów było zapewnienie warunków do bezpiecznego szkolenia. Trudno prowadzić zajęcia na zatłoczonych nartostradach w wysokich górach, nie ma tam możliwości odgrodzenia stoku dla swoich potrzeb, ustawienia najprostszego toru przeszkód, nie mówiąc już o slalomie. Dlatego powstał pomysł wybudowania własnej bazy. Wybór padł na Łysą Górę koło Dziwiszowa w Górach Kaczawskich. Tutaj w roku 1988 powstał pierwszy wyciąg narciarski, wybudowano go społecznie. I od tego momentu tworzył się kompleks sportowy o nazwie: Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra Dziwiszów. W miarę skromnych możliwości Szkoły i Klubu. Najlepiej świadczy o tym następujący fakt: budowa trwała ponad 20 lat. Mikrostacja swoje istnienie zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi i uporowi społeczności szkoły. Instruktorom i rodzicom, którzy chcieli dać swoim dzieciom w prezencie przyjazny stok do nauki. A jak się później okazało – z miejsca tego korzystali ***) inni Jeleniogórzanie. Jak również wielu turystów z Dolnego Śląska i Polski.

Michał Rażniewski
Jelenia Góra, 4.06.2014 r.

Film

Autor: Michał Rażniewski

Niniejszy artykuł ilustruje film. Autor: Michał Rażniewski

Zajęcia i kalendarium

Dokument 3D

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Folder Aesculapa

Skany

Aesculap subiektywnie

Aesculap i Łysa Góra. Lata 1970 – 2014 (zbiór artykułów udostępniam na kilku stronach mojego autorstwa, które tworzę pod wspólną nazwą Eskulap Name).

Siedziba Aesculapa

Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap. Stowarzyszenie działało na terenie powiatu jeleniogórskiego i Kotliny Jeleniogórskiej. W Jeleniej Górze – mieście pośród gór. Tu była siedziba Szkoły i Klubu. Grafika obrazuje położenie stolicy Sudetów Zachodnich

*) Pierwotna nazwa – z 1972 roku – Szkoła Narciarska Eskulap przy Kole PTTK nr 5 w Cieplicach Śląskich Zdroju. Niniejsza strona zawiera historię (teksty, multimedia) mikrostacji do roku 2014.

**) Aesculap – eskulap – żartobliwie lekarz. łac. Aesculapius, gr. Asklepios – ‘święty wąż uzdrawiający; mit. gr. bóg lekarzy, syn Apolla i nimfy Koronis’. [Władysław Kopaliński, SŁOWNIK WYRAZÓW OBCYCH I ZWROTOW OBCOJĘZYCZNYCH Wyd. IV, 1968]

***) Na wniosek Starosty Karkonoskiego Sąd rozwiązał i postawił w stan likwidacji Stowarzyszenie Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap. Źródło: nj24.pl – artykuł pt. „Zakończono działalność zasłużonego stowarzyszenia. Sąd rozwiązał Aesculapa” z dnia 6 sierpnia 2021.