Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap z siedzibą w Jeleniej Górze *), działająca na terenie Kotliny Jeleniogórskiej zajmowała się w latach 1970 – 2014 kształceniem dzieci i młodzieży w narciarstwie alpejskim i wychowała na przestrzeni lat wielu instruktorów i zawodników. Ważną częścią działalności Aesculapa było prowadzenie kursów kadrowych. Dzięki temu zapewniano sobie stały napływ kadry instruktorskiej, w 100% swoich wychowanków. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły był spektakularny sukces zespołu instruktorów na Kongresie IVSI w Zakopanem w 2001 roku, który wykonał piękny popis jazdy synchronicznej przed międzynarodową publicznością. Najlepszą zawodniczką Aesculapa (od dziecka w tym klubie aż do zakończenia kariery w 2012 roku) jest Katarzyna Karasińska – wielokrotna reprezentantka i mistrzyni Polski, startowała z powodzeniem w Pucharze Świata i zdobyła kryształową kulę w Pucharze Europy.

Hasłem przewodnim przyświecającym Aesculapowi od początków istnienia było: “Wychowanie przez góry dla gór”. I rzeczywiście – zajęcia prowadzone były w duchu umiłowania przyrody, szacunku i respektu dla groźnego, nieprzyjaznego człowiekowi środowiska, jakim są wysokie góry. Dzieci brały udział w zajęciach narciarskich i wycieczkach górskich turystyczno-krajoznawczych. Rok szkolny zaczynał się już w październiku i od tego czasu uczestnicy systematycznie poznawali swój region. Wycieczki prowadził przewodnik sudecki, który opowiadał o historii i ciekawej przyrodzie Sudetów Zachodnich.

Katarzyna Karasińska podczas treningu slalomu na Łysej Górze. Fot. Michał Rażniewski
Katarzyna Karasińska podczas treningu slalomu na Łysej Górze. Fot. Michał Rażniewski

Aesculap został założony w roku 1970 przez Teresę i Stanisława Rażniewskich oraz Danutę Koenig. Pierwsi uczestnicy rekrutowali się z dzieci pracowników służby zdrowia (Uzdrowiska Cieplice oraz szpitala). Po latach, z tych tradycji pozostała nazwa **). Szkoła zrzeszała wszystkich; kto się tylko zapisał. Jednym z podstawowych celów było zapewnienie warunków do bezpiecznego szkolenia. Trudno prowadzić zajęcia na zatłoczonych nartostradach w wysokich górach, nie ma tam możliwości odgrodzenia stoku dla swoich potrzeb, ustawienia najprostszego toru przeszkód, nie mówiąc już o slalomie. Dlatego powstał pomysł wybudowania własnej bazy. Wybór padł na Łysą Górę koło Dziwiszowa w Górach Kaczawskich. Tutaj w roku 1988 powstał pierwszy wyciąg narciarski, wybudowano go społecznie. I od tego momentu tworzył się kompleks sportowy o nazwie: Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra Dziwiszów. W miarę skromnych możliwości Szkoły i Klubu. Najlepiej świadczy o tym następujący fakt: budowa trwała ponad 20 lat. Mikrostacja swoje istnienie zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi i uporowi społeczności szkoły. Instruktorom i rodzicom, którzy chcieli dać swoim dzieciom w prezencie przyjazny stok do nauki. A jak się później okazało – z miejsca tego korzystali inni jeleniogórzanie. Jak również wielu turystów z Dolnego Śląska i Polski.

Michał Rażniewski
Jelenia Góra, 4.06.2014 r.

Film

Autor: Michał Rażniewski

Niniejszy artykuł ilustruje film. Autor: Michał Rażniewski

Zajęcia i kalendarium

Dokument 3D

Logo – 40 lat


Po lewej logo (projektował: Marek Lercher). Po prawej podziękowanie SITN i PZN

Logo funkcjonowało ponad czterdzieści lat (powyżej – podziękowanie SITN i PZN). Z wielkim sentymentem wspominam te czasy, kiedy miałem przyjemność stosować tę grafikę w najróżniejszych pismach drukach, wydawnictwach, no i oczywiście na oficjalnej witrynie internetowej, którą tworzyłem i prowadziłem. Teraz, kiedy Aesculap już nie istnieje, umieszczam w nagłówku niniejszej strony swoje logo. Inne grafiki…

Pocztówka

Unikalna pocztówka przedstawiająca Jelenią Górę i Łysą Górę z 1998 roku. Fotografie: Michał Rażniewski. Projekt: Marek Lercher. Wydawca: © Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy „AESCULAP Jelenia Góra”. Wymiary oryginału: 10,5 x 15 cm. Czytaj dalej

Folder

Najnowszy folder SN i SKS AESCULAP
Projekt: Janusz Jaremen
Fotografie i tekst: Michał Rażniewski
Druk: SPEED Wrocław
Wymiary oryginału (po złożeniu): 10 x 21

Czytaj dalej

Aesculap subiektywnie

Aesculap i Łysa Góra. Lata 1970 – 2014 (zbiór artykułów udostępniam na kilku stronach mojego autorstwa, które tworzę pod wspólną nazwą Eskulap Name).


*) Pierwotna nazwa – z 1972 roku – Szkoła Narciarska Eskulap przy Kole PTTK nr 5 w Cieplicach Śląskich Zdroju. Niniejsza strona zawiera historię (teksty, multimedia) mikrostacji do roku 2014.

**) Aesculap – eskulap – żartobliwie lekarz. łac. Aesculapius, gr. Asklepios – ‘święty wąż uzdrawiający; mit. gr. bóg lekarzy, syn Apolla i nimfy Koronis’. [Władysław Kopaliński, SŁOWNIK WYRAZÓW OBCYCH I ZWROTOW OBCOJĘZYCZNYCH Wyd. IV, 1968]