Aesculap

Zawodnicy Aesculapa

Reprezentanci AESCULAPA od początków istnienia Szkoły i Klubu niejednokrotnie brali udział w różnych imprezach narciarskich. W początkowym okresie były to w większości imprezy o zasięgu regionalnym. W 1973 roku zaczęły się starty w Spartakiadach Narciarskich PTTK, Mistrzostwach Szkół Podstawowych i Średnich, w Pucharze Samotni, czy Ogólnopolskich Zawodach Instruktorów i Trenerów. Poważniej sportem zajęto się na początku lat 80 tych. Zaczęto systematycznie pracować z dziećmi i starannie wybierać talenty. Tworzono kilkuosobowe grupy najzdolniejszych dzieci i przygotowywano je do startów w zawodach. Po opanowaniu technik slalomowych dzieci brały udział w cyklu zawodów dziecięcych, organizowanych w Karkonoszach i Górach Kaczawskich o nazwie Laury. Była to swoista liga nadziei narciarskich w Karkonoszach. Startowały w niej okoliczne kluby Regionu Jeleniogórskiego.

W tym okresie Szkołę i Klub reprezentowali następujący zawodnicy: Agnieszka Iwanow, Agnieszka Cymerska, Robert Guminiak, Artur Piątkowski, Patrycja Kalamus, Maciej Strawa, Grzegorz Bacior, oraz bracia Tomasz i Jaroslaw Marklowie. Po udanych startach regionalnych zaczęły się wyjazdy na zawody ogólnopolskie. Rywalizacja na trasach narciarskich z rówieśnikami z Zakopanego czy Bielska sprawiła, że zawodnicy Aesculapa stopniowo podnosili swój poziom sportowy. Wtedy jeszcze jeździli w Tatry po naukę. Zbierali doświadczenia. Wkrótce przyszły upragnione efekty.

Wyróżniającymi się zawodniczkami w końcu lat 80-tych i w 1990 roku są: Agnieszka Żmijewska, która zajęła 7. miejsce w slalomie gigancie na Pucharze PZN Młodzików w Zakopanem (1988) i Łucja Zgudka, która w 1990 roku wygrała dwubój alpejski na Międzynarodowych Mistrzostwach Szkół Sportowych w Konkurencjach Alpejskich również w Zakopanem. Trenował je wtedy Michał Rażniewski. Dzięki tym i podobnym sukcesom Agnieszki i Łucji sport Aesculapa wyszedł z „zaścianka” na areny ogólnopolskie i międzynarodowe. Pozostali członkowie klubu uwierzyli, że można wygrać w Zakopanem czy Bielsko-Białej.

W latach 1991 – 1994 wychowankowie Aesculapa brali udział w zawodach międzynarodowych w narciarstwie alpejskim. Wysokie pozycje w zawodach kwalifikacyjnych i rankingach krajowych umożliwiły wyjazdy naszych alpejczyków w Alpy i mierzenie się z czołówką Europy i Świata w takich zawodach jak: Trofeo Topolino (Włochy), Pinochhio Sugli Finali e Internazionali Abetone (Włochy), Internationale Jugend-Winterspiele Tirol ( Austria ), Skofia Loka ( Słowenia ). Oto trójka Wyróżniających się zawodników trenera Michała Rażniewskiego w tym okresie: Łucja Zgudka, Bartłomiej Wasileńczyk i Dorota Radomska, która pierwsza w historii Aesculapa wystartowała w zawodach rangi FIS. Świetnymi wynikami mogą się poszczycić (w tym okresie byli jeszcze młodzikami) Katarzyna Karasińska Piotr Kaczmarek (tę dwójkę trenował wtedy trener Piotr Wądołowski).

Pamiętny rok 1995

W 1995 Piotr Kaczmarek wygrał w zawodach Trofeo Topolino slalom gigant a w Kanadzie (Whistler) slalom. Katarzyna Karasińska – dwukrotnie druga. Wyniki te otworzyły drogę aesculapiakom do dalszej kariery sportowej. Stały się początkiem drogi do kadry przygotowań olimpijskich i kadry Polski.

Aktualizacja strony (29.01.2025). Archiwalny film „Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim w kat. młodzików” (w Karpaczu w dniach 9 – 10. 03. 1995 r.). Bardzo ciekawe wspomnienie z czasów kiedy na Kopie bywało dużo śniegu… Film to rarytas ukazujący naszą trójkę reprezentantów (Aesculapa i Polski): Katarzynę Karasińską, Bartłomieja Wasileńczyka i Piotra Kaczmarka. Oraz całą plejadę zawodników z całego kraju. A także organizatorów – działaczy z Karpacza i KOZN, którzy przygotowali te zawody.

Pamiętny rok 1999

W 1999 roku Piotr Kaczmarek wygrał wszystko na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Zakopanem, Katarzyna Karasińska zdobyła kolejno: srebrny, brązowy i złoty medal. Bartłomiej Wasileńczyk – dwa srebrne i brązowy. Bartłomiej i Piotr, dwukrotnie stają na podium w najważniejszych zawodach w kraju. Na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Seniorów zajmują 2 i trzecie miejsce – tuż za Andrzejem Bachledą Jr. Natomiast w Memoriale Br. Czecha Piotr wygrywa a Bartek zajmuje trzecie miejsce.

Lata 2001 – 2012

W przededniu zimowych igrzysk w Salt Lake City 2002 mieliśmy aż troje zawodników w kadrze Polski: Bartłomieja Wasileńczyka, Piotra Karczmarka i Katarzynę Karasińską. Ostatecznie realną szansę wyjazdu za ocean miała Kasia Karasińska, która na MŚ w Sankt Anton wchodząc do 30-tki najlepszych zawodniczek w slalomie (zajęła tam 24 miejsce) wypełniła normę kwalifikacyjną PZN-u. Tę miłą dla nas informację opublikowała Polska Agencja Prasowa w dniu 8.02.2001 roku. Jednak po tym fakcie, z nieznanych nam powodów PZN nakreślił dodatkową normę – konieczność powtórnego zmieszczenia się w trzydziestce zawodów rangi PŚ. Ten drugi raz niestety nie wyszedł. Kasia wielokrotnie weszła do pierwszej trzydziestki w Pucharze Świata i zdobyła Puchar Europy w slalomie.

Szczegółowe informacje o wynikach i galerie – kliknij przyciski poniżej.