Moje relacje o stanie tras

Trasy narciarskie Łysej Góry w Dziwiszowie widziane moim okiem (archiwum).

Tą kamerą (JVS Everio GZ-HD6) nagrywałem codzienne raporty śniegowe

Historia codziennych raportów śniegowych Łysej Góry sięga 2000 roku. Początkowo informacje o stanie nartostrad były wysyłane do lokalnych stacji radiowych oraz umieszczane w serwisie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. A od 2004 roku (po oddaniu do użytku pomieszczeń biurowych w mikrostacji) nadawane były codziennie ze szczytu naszej góry. 

W tamtych czasach w przeciętny filmik oglądało tysiąc – półtora tysiąca internautów. A ilość wizyt na stronie niejednokrotnie przekraczała cztery tysiące dziennie. Komunikaty narciarskie tworzyłem na oficjalnej stronie Aesculapa w latach 2000 – 2014… Czytaj więcej

Film 1

Moje relacje filmowe ukazujące stan tras na Łysej Górze w Dziwiszowie. Powyższy film zmontowałem z poszczególnych nagrań, które na bieżąco umieszczałem w serwisie Aesculapa (w porannym lub popołudniowym komunikacie Łysej Góry). Przedstawiam tu wybrane – najlepsze „filmiki” (tak nazywali je ówcześni klienci mikrostacji).

Film 2

Film obrazuje zmienną pogodę na Łysej Górze i walkę człowieka o utrzymanie tras narciarskich na wysokości 680 m n.p.m. podczas ciepłej zimy. Na skutek ocieplenia góry sztucznego śniegu popłynęły do Chrośnickiego Potoku

Ciepłe zimy

Górne stacje wyciągów narciarskich na Łysej Górze są usytuowane na wysokości 680 m n.p.m. Przy nieco cieplejszej zimie sprawa ta nabiera kolosalnego znaczenia. Śnieg topnieje szybko w niewysokich Górach Kaczawskich. Łagodne temperatury, grubo powyżej zera stopni Celsjusza, powodują prawdziwe spustoszenie w pokrywie śniegu. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jakaś wielka nowość na tym terenie. Trzeba wiedzieć, że średnia temperatura w najzimniejszych miesiącach styczniu i lutym wynosi tutaj tylko od – 0,5 do -1,7 stopnia Celsjusza *).