Nie istnieje już Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap z siedzibą w Jeleniej Górze. Jedna z najstarszych szkół narciarskich w Polsce, która stworzyła kompleks sportowy o nazwie: Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra im. Teresy i Stanisława Rażniewskich. Łysą Górę budowano w miarę skromnych możliwości Szkoły i Klubu. Najlepiej świadczy o tym następujący fakt: budowa trwała ponad 20 lat. Mikrostacja swoje istnienie zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi i uporowi społeczności szkoły. Instruktorom i rodzicom, którzy chcieli dać swoim dzieciom w prezencie przyjazny stok do nauki. A jak się później okazało – z miejsca tego korzystali inni jeleniogórzanie. Jak również wielu turystów z Dolnego Śląska i Polski.

To zasłużone stowarzyszenie dla naszego miasta i regionu przeszło do historii. Aesculap słynął ze znakomitej kadry trenerskiej i instruktorskiej. Wszyscy byli w 100% wychowankami Szkoły i Klubu. Nasz system szkoleniowy opierał się na dzieciach i młodzieży uczącej się podstaw jazdy na nartach, od małego dziecka w tej szkole. Wychowankowie przez lata nabywali umiejętności i doskonalili się w narciarstwie. By po jakimś czasie zaliczać kolejno kursy na stopnie kadrowe SITN-PZN (demonstratora, kwalifikacyjne, pomocnika instruktora, instruktora). Aesculap organizował kursy oraz Zawody i Egzaminy Regionalne, które wieńczyły wieloletnie starania o patent nauczyciela narciarstwa. I tak dawni uczniowie stawali się instruktorami swoich młodszych kolegów klubowych.

Aesculap nauczył jeździć na nartach pół Jeleniej Góry. Wychowankowie szkoły jeszcze za jej istnienia zasilali wiele innych szkół narciarskich w naszym mieście. Niektórzy z nich kierują tymi szkołami do dziś.

Aesculap, oprócz wspaniałych instruktorów, wyszkolił wielu zawodników z Katarzyną Karasińską, gwiazdą polskiego sportu na czele. Zdobywała ona wielokrotnie tytuł mistrzyni Polski w slalomie i slalomie gigancie, startowała w Pucharze Świata, zdobyła kryształową kulę w Pucharze Europy i była olimpijką. To najlepsza rekomendacja systemu piramidy SN i SKS AESCULAP. Od szerokiej podstawy – do szpicy, szczytu mistrzowskich osiągnięć sportowych.

Kierownikiem Wyszkolenia Aesculapa był IW śp. Stanisław Rażniewski, a od 1995 roku do 2014 był IW Michał Rażniewski, czyli niżej podpisany. Teraz na emeryturze (lat 70). W 2014 roku – po serii ciepłych zim, kiedy zabrakło środków finansowych – zwolniony z pracy, a po jakimś czasie stał się pacjentem kardiologicznym i emerytem.