Ocalić od zapomnienia

Artykuł Michała Rażniewskiego.

Nie istnieje już Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap z siedzibą w Jeleniej Górze. Jedna z najstarszych szkół narciarskich w Polsce, która stworzyła kompleks sportowy o nazwie: Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra im. Teresy i Stanisława Rażniewskich. Łysą Górę budowano w miarę skromnych możliwości Szkoły i Klubu. Najlepiej świadczy o tym następujący fakt: budowa trwała ponad 20 lat. Mikrostacja swoje istnienie zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi i uporowi społeczności szkoły. Instruktorom i rodzicom, którzy chcieli dać swoim dzieciom w prezencie przyjazny stok do nauki. A jak się później okazało – z miejsca tego korzystali inni jeleniogórzanie. Jak również wielu turystów z Dolnego Śląska i Polski.

To zasłużone stowarzyszenie dla naszego miasta i regionu przeszło do historii. Aesculap słynął ze znakomitej kadry trenerskiej i instruktorskiej. Wszyscy byli w 100% wychowankami Szkoły i Klubu. Nasz system szkoleniowy opierał się na dzieciach i młodzieży uczącej się podstaw jazdy na nartach, od małego dziecka w tej szkole. Wychowankowie przez lata nabywali umiejętności i doskonalili się w narciarstwie. By po jakimś czasie zaliczać kolejno kursy na stopnie kadrowe SITN-PZN (demonstratora, kwalifikacyjne, pomocnika instruktora, instruktora). Aesculap organizował kursy oraz Zawody i Egzaminy Regionalne, które wieńczyły wieloletnie starania o patent nauczyciela narciarstwa. I tak dawni uczniowie stawali się instruktorami swoich młodszych kolegów klubowych.

Aesculap nauczył jeździć na nartach pół Jeleniej Góry. Wychowankowie szkoły jeszcze za jej istnienia zasilali wiele innych szkół narciarskich w naszym mieście. Niektórzy z nich kierują tymi szkołami do dziś.

Aesculap, oprócz wspaniałych instruktorów, wyszkolił wielu zawodników z Katarzyną Karasińską, gwiazdą polskiego sportu na czele. Zdobywała ona wielokrotnie tytuł mistrzyni Polski w slalomie i slalomie gigancie, startowała w Pucharze Świata, zdobyła kryształową kulę w Pucharze Europy i była olimpijką. To najlepsza rekomendacja systemu piramidy SN i SKS AESCULAP. Od szerokiej podstawy – do szpicy, szczytu mistrzowskich osiągnięć sportowych.

Kierownikiem Wyszkolenia Aesculapa był IW śp. Stanisław Rażniewski, a od 1996 roku do 2014 był IW Michał Rażniewski, czyli niżej podpisany. Teraz na emeryturze (lat 69). W 2014 roku – po serii ciepłych zim, kiedy zabrakło środków finansowych – zwolniony z pracy, a po jakimś czasie stał się pacjentem kardiologicznym i emerytem.

Od autora strony

Nadal wracam wspomnieniami do pracy, która była moim całym życiem. W 2021 roku stworzyłem nową stronę wspomnieniową, aby ocalić historię Aesculapa i Łysej Góry od zapomnienia.

Ponieważ ciągle otrzymuję pytania. Co z Łysą Górą? Nie pytajcie, bo po prostu nie wiem! Znam historię Aesculapa i Łysej Góry do 2014 roku (od tamtej daty nie byłem w Zarządzie). A Łysą Górę zniszczyło globalne ocieplenie moim skromnym zdaniem. Ponadto leży ona (górne stacje) na wysokości 680 m n.p.m.

Więcej informacji o Aesculapie i Łysej Górze znajdziecie Państwo na mojej stronie. Zawiera ona wiele artykułów, fotografii a także filmy narciarskie. Dostępny jest opis i archiwalne zdjęcia, które robiłem podczas budowy naszego/waszego ośrodka. Także pokazuję wcześniejsze (przed 1988 rokiem) lokalizacje wyciągów Aesculapa.

Michał Rażniewski

Tu wybudujemy wyciągi

Przed 1988 rokiem Łysa Góra była białą plamą na mapie narciarskiej Polski… Kliknij przycisk poniżej.

Opowieść o Aesculapie

Opowieść o Aesculapie – zwykła historia niezwykłych ludzi. Ad Rem, Jelenia Góra 2013, format A4, 192 stron. Książka opracowana została na podstawie materiałów Stanisława i Michała Rażniewskich przez Romana Prystroma. Opatrzona wstępem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiły (oprawa twarda). Wydawcą jest Teresa Rażniewska. Książka zawiera między innymi ciekawy opis wydarzeń związanych z tworzeniem Aesculapa i jego bazy sportowej, sylwetek twórców szkoły, jak również osiągnięć na polu wychowawczym i szkoleniowym. Ilustrowana wieloma zdjęciami przedstawiającymi historię Szkoły i Klubu.

Czytaj książkę 3D…

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Opowieść o Aesculapie dostępna jest także na stronie Cyfrowy Dolny Śląsk oraz jako książka papierowa w wydawnictwie Ad Rem.

Film

Ideą działania Szkoły i Klubu było wyprowadzenie dzieci i młodzież w góry, zapewnienie im dobrych warunków do nauki jazdy na nartach. Działano w myśl hasła wymyślonego przez pana Stanisława „Wychowanie przez góry dla gór”.

Niniejszy artykuł ilustruje film. Autor: Michał Rażniewski

Sąd rozwiązał Aesculapa

Na wniosek Starosty Karkonoskiego Sąd rozwiązał i postawił w stan likwidacji stowarzyszenie Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap.

Źródło: nj24.plartykuł pt. „Zakończono działalność zasłużonego stowarzyszenia. Sąd rozwiązał Aesculapa” z dnia 6 sierpnia 2021.