Historia codziennych raportów śniegowych Łysej Góry w Górach Kaczawskich sięga 2000 roku. Początkowo informacje o stanie nartostrad były wysyłane do lokalnych stacji radiowych oraz umieszczane w serwisie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. A od 2004 roku (po oddaniu do użytku pomieszczeń biurowych w mikrostacji) nadawane były codziennie ze szczytu naszej góry. Historia ta wiąże się nieodłącznie z moją działalnością fotograficzną i filmową. Przebywając codziennie na szczycie, miałem możliwość wysyłania porannych (niekiedy popołudniowych czy nocnych) komunikatów pogodowych i informacji o stanie nartostrad.
Wtedy nie było tutaj kamer internetowych. Wykonywałem po prostu zdjęcia w różnych punktach stoku i natychmiast umieszczałem je na stronie. Później przyszedł czas na filmiki. Ich wielką zaletą była dokładność w pokazywaniu tras i szybkość docierania do klientów Łysej Góry. Ich realizacja wyglądała niezmiennie tak: Zapinałem narty pod schroniskiem, zjeżdżałem z kamerą w rękach – filmując trasy na całej długości, po czym wjeżdżałem wyciągiem. Po chwili była gotowa pełna informacja o warunkach narciarskich. Montowałem film, wysyłałem na serwer, wklejałem kod HTML na stronę oraz umieszczałem komunikat tekstowy – co jest istotną formą kontaktu z narciarzami. Starając się tym samym rzetelnie prowadzić serwis pogodowy ośrodka. Nadmienię, że każdego dnia podawałem ocenę przygotowania tras w skali od niedostatecznej do bardzo dobrej.
W tamtych czasach w przeciętny filmik oglądało tysiąc – półtora tysiąca internautów. A ilość wizyt na stronie niejednokrotnie przekraczała cztery tysiące dziennie. Komunikaty narciarskie tworzyłem na oficjalnej stronie Aesculapa do 2014 r. (w tym roku straciłem pracę etatową).
Poniżej przedstawiam wybrane archiwalne filmy obrazujące moje ówczesne działania na tym polu.
Autor: Michał Rażniewski