Łysogórki 28 września 2014

Ostatnia edycja tegorocznych Łysogórek za nami.

28.09.2014 r. Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap zorganizowała na terenie Mikrostacji Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra – Dziwiszów im. T. i S. Rażniewskich piątą edycję zawodów rowerowych „Łysogórki 2014”. W każdą ostatnią niedzielę miesięcy maj – wrzesień pasjonaci rowerów mogli pościgać się na Łysej Górze. Zawody te organizowane są już od 12 lat. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem i sympatią uczestników. W pięciu wyścigach wystartowało w sumie 308 zawodników (od 47 do 70 w każdej edycji). W tym roku Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Jeżów Sudecki Pan Edward Dudek.

100 m pętla dla przedszkolaków cieszy się powodzeniem. Dzieci startują na biegaczkach i małych rowerkach. Towarzyszą im rodzice jadący tuż obok na hulajnogach górskich wypożyczonych na miejscu. Najmłodsi zawodnicy mają niespełna 2 latka. Ich rodzice, zamiast siedzieć przed telewizorem, zabierają swoje pociechy, aby na świeżym powietrzu, w duchu sportowej "rywalizacji” spędzić wspólnie niedzielę.Starsi zawodnicy w wieku 7- 12 lat ścigają się na średniej pętli, na szczycie ośrodka, przy budynku głównym. Pokonują trasę 1 - 2,5 km,  w zależności od kategorii wiekowej. Wszyscy posiadają już odpowiednie stroje kolarskie, trenują w klubach bądź indywidualnie. Wiernie kibicują Im opiekunowie i rodzice, którzy biegną niemal całą trasę, wspierając i dopingując swoich podopiecznych.Ostatni startują zawodnicy, który mają do pokonania od jednego do trzech okrążeni 5 km pętli. Ta trasa jest bardzo wymagająca. Rozpoczyna ją zjazd ścieżkami leśnymi, po którym zawodników czeka długi podjazd trawiastymi stokami wykorzystywanymi w sezonie zimowym jako nartostrady. Po wcześniejszych opadach dzisiaj na trasie było mokro. Zdecydowaliśmy się więc na ominięcie bagnistych terenów i wróciliśmy do trasy, która była wytyczona na pierwszą i drugą edycję. Grupa ta jest najliczniejsza. Przedział wiekowy od 13 roku życia wzwyż. Startują nastolatkowie, ich rodzice i weterani. Dla jednych to przysłowiowa „bułka z masłem”, a dla innych niebywały wyczyn. Pokonują samych siebie i udowadniają innym, że jest to sport dla każdego. Tego dnia w poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Agata Pikul (Podgórzyn), Mateusz Cegliński (Aesculap Jelenia Góra), Monika Dmochowska (MTB Lubawka), Paweł Bielecki (KKW JAMA Wałbrzych), Dorota Bielecka (KKW JAMA Wałbrzych), Ernest Cebula (MTB Lubawka), Julia Gąsiorek (MTB Lubawka),  Jakub Gniadek (MTB Lubawka), Izabela Jażdżewska (MTB Lubawka), Emil Dmochowski (MTB Lubawka), Dominika Niemiec (PHYSIO TEAM), Rafał Adamczyk (Wrocław), Sylwia Rekowska (osiem59 Głuszyca), Alfred Przemieniecki (MTB Lubawka), Henryk Kurzaj (Wojcieszów).

Poza tradycyjnym wręczeniem medali i dyplomów za piątą edycję, dokonaliśmy podsumowania w kategorii OPEN. Przez wszystkie edycje poszczególni zawodnicy zbierali punkty zgodnie z zajętym miejscem (szczegóły w regulaminie). Stworzony został odrębny ranking wśród wszystkich zawodników, bez względu na płeć i  kategorie wiekowe. Maksymalną ilość 100 punktów wywalczyło 2 zawodników. Zwyciężyli oni w swoich kategoriach wiekowych na wszystkich pięciu edycjach. Na pierwszą trójkę czekały puchary. Najlepsza 10 dostała nagrody ufundowane przez SN i SKS Aesculap, w postaci biletów narciarskich na najbliższy sezon i lekcji nauki jazdy konnej w stajni AWISTA. Dzięki sponsorom: Centrum Rowerowe GIANT przy ul. Pijarskiej 32 oraz Producent profesjonalnej odzieży sportowej -  QUEST SPORTSWEAR, nikt nie odszedł bez nagrody. Wszyscy otrzymali piękne upominki. Na zakończenie spośród 16 zawodników, który byli na wszystkich pięciu edycjach, wyłoniona została nagroda niespodzianka - rower. Szczęśliwcem po raz drugi z rzędu został Pan Alfred Przemieniecki.

Wyróżniono także dwa kluby sportowe: MTB LUBAWKA oraz KKW JAMA Wałbrzych, które licznie i systematycznie nas odwiedzają.

Na zakończenie pragniemy podziękować wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły przy organizacji zawodów. Patronowi: Urzędowi Gminy Jeżów Sudecki, naszym sponsorom: firmie GIANT przy ul. Pijarskiej 32 oraz QUEST SPORTSWEAR przy ul. Wiejskiej 52b, służbom medycznym: Jacomed i Partner Ratownictwo Medyczne Robert Kaczmarek, firmie JG – DEV, właścicielom gruntów, przez których tereny przebiegała trasa wyścigu – Państwu Elżbiecie i Zbigniewowi Kłosowskim, Lasom Państwowym oraz pracownikom SN Aesculap (Dariuszowi Piszczek, Janowi Piszczek, Markowi Zbróg, Janinie Małeckiej), kadrze instruktorskiej (Monice Cieślak, Agacie Orczyk, Ani i Ewie Głogowskiej, Ani Jazienickiej, Oli Ostrowskiej, Wojtkowi Mazur), Tomkowi Rażniewskiemu, członkom naszego stowarzyszenia (Wiesławowi Orczyk i Pawłowi Walczak) oraz Pani Teresie Rażniewskiej, która od powstania Łysogórek stale wszystkim kibicuje.

Dziękujemy portalom internetowym Portalik24.pl oraz Jelonka.com., które na bieżąco zamieszczały zapowiedzi i relacje z organizowanych przez nas wyścigów.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zapraszamy za rok na „Łysogórki 2015”, tradycyjnie w każdą ostatnią niedzielę miesięcy maj – wrzesień.

Joanna Ceglińska / Fot. Paweł Walczak

 

logo logo logo logo logo logo